Otomotiv yedek parçası ithalatı

 Bir binek araç yaklaşık olarak  30.000 parçadan meydana gelmektedir.  Evet yanlış okumadınız otuz bin parça. Bu parçalar kendi içinde ayrı ayrı kategorilerde sınıflandırılmakta ve bu ürünlerin yedek parça olarak İthalatı tamamen profesyonellik gerektirmektedir.

Yıllardır hizmet vermiş olduğumuz  yedek parça tedarik firmalarından edinmiş olduğumuz tecrübe ve sahip olduğumuz bilgiler sayesinde otomotiv yedek parçası ithalatının uzmanlık alanımız olduğunu belirtmemiz mübalağa olmayacaktır. Her işin olduğu gibi Yedek parça ithalatının da kendi içinde incelikleri bulunmaktadır. İthalatını yapmak istediğiniz yedek  parçanın Gümrük Tarife İstatistik pozisyonun belirlenmesinden ithalatı için belirli kurum veya kuruluşlardan bir izin alınıp alınmamasına kadar birçok konu ile ilgili ön çalışma yapmak gerekmektedir.

        Bir örnek ile açıklamak gerekirse;  oto yedek parçası olarak  far ithal etmek istemeniz durumunda, herhangi bir profesyonel bilgi almadan ürünleri Türkiye Cumhuriyeti gümrüklerine getirdiğinizi varsayarak karşınıza çıkabilecek en olası problem ürünlerin ithalatının izne tabi olmasıdır.

Söz konusu Far cinsi ürünün ithalatını yapabilmeniz için TAREKS üzerinden izin başvurusu yapmanız ve bu başvuru esnasında talep edilen TİP ONAY BELGESİ adlı evrakı sisteme sunmanız gerekmektedir. Şayet talep edilen evrakı tedarik edemezseniz maalesef ürünlerin ithalatını yapmanız mümkün değildir.  Görüleceği üzere ithal edeceğiniz ürünü, satış yapacağınız pazarı bulmuş olsanız dahi mevzuat açısından danışmanlık almadan çıkılan yolun sonu hüsran oluyor.

Üst metinde de belirttiğimiz üzere Dış ticaret süresi profesyonel bir ekip çalışması gerektirir. İthalatçı konumunda sektöre giriş yaptığınızda sizlerin vakıf veya haberdar olmayacağı birden fazla Mevzuat ve bürokratik süreç yer almaktadır.

Dış ticarette “pardon”  yoktur.  Doğru bilgi  ticaret hayatınızı kolaylaştırır. Bu yüzden doğru seçim yapın, yükünüz hafiflesin…